Jakiś czas temu opublikowałem recenzję urządzenia PWR-Line AP. W tym artykule przychodzi kolej na jego młodszego brata – PWR-LINE.
Urządzenie PWR-LINE w przeciwieństwie do PWR-LINE AP nie jest samodzielne. Służy ono jedynie do poszerzenia funkcjonalności urządzeń wyposażonych w port zasilający microUSB, numer seryjny kończący się na /9xx lub /8xx. Dodatkowo system RouterOS musi być w wersji co najmniej 6.44 w funkcjonalność PLC.
Należy pamiętać na PWR-LINE nie można się zalogować, urządzenie pełni tylko rolę zasilacza z modułem PWR-LINE. Cała jego konfiguracja odbywa się z poziomu MikroTik’a którego on zasila.
Instalacja jest dość prosta – po prostu zastępujemy zwykły zasilacz w/w urządzenia PWR-LINE’m i po ewentualnej aktualizacji oprogramowania w menu Interfaces widzimy interfejs pwr-line. Procedurę parowania wykonujemy tak samo jak przy PWR-LINE AP.

Testy i wydajność
Moje testy wykonałem w połączeniu z hAP mini z systemem RouterOS w wersji 6.44.2
W czasie testu drugim urządzeniem w sieci elektrycznej był PWR-LINE AP (również z RouterOS 6.44.2) z wykonanym bridge pomiędzy interfejsami pwr-line a ether.
Gdy oba urządzenia były podłączone przez jedną listwę zasilająca prędkość jaką uzyskałem robiąc speedtest to około 85-90 Mbps. Natomiast wpinając jedno z nich do gniazdka w sąsiednim pokoju prędkość wynosiła około 50 Mbps.
Podsumowanie
Urządzenie MikroTik PWR-LINE na pewno jest ciekawą propozycją dla osób które są zmuszone budować sieci w oparciu o transmisję przez sieć elektryczną.
Na jego plus na pewno wskazuje fakt że umożliwia zmniejszenie ilości urządzeń i kabli w sieci. Jest jednocześnie tańszy od PWR-LINE AP.
Jednak jego minusem jest to że ma wyłącznie jedno zastosowanie które dodatkowo jest kierowane do określonej grupy urządzeń z stajni MikroTik’a.
Bardzo dziękuję wisp.pl za udostępnienie sprzętu w celu realizacji powyższego artykułu.