MikroTik Audience czyli system Wi-Fi mesh – recenzja i test

W ostatnim czasie do portfolio MikroTik’a dołączyły kolejne dwa urządzenia. Audience oraz Audience LTE6 kit to urządzenia do tworzenia sieci Wi-Fi z technologią mesh (czyli płynnego przełączania się klienta pomiędzy AP). I to właśnie im chcę poświecić ten artykuł.


Wygląd urządzenia i zawartość opakowania

Urządzenie dostajemy w ładnie wykonanym szarym opakowaniu. Po otwarciu oprócz samego urządzenia otrzymujemy zasilacz, biały płaski kabel ethernet cat. 6 oraz instrukcję.

Samo urządzenie ma kształt prostopadłościanu którego postawa jest przekręcona o 45 stopni względem wierzchołka. Z przodu na dole widnieje nazwa urządzenia oraz pozioma dioda sygnalizująca jego tryb pracy. Natomiast z tyłu na dole znajduje się złącze zasilania oraz 2 gigabitowe porty ethernet (w tym jedno PoE-in). Od dołu urządzenia znajdziemy przycisk reset oraz SYNC do parowania kolejnych urządzeń Audience (o czym później).


Specyfikacja techniczna

Sercem urządzenia jest 4-rdzeniowy procesor Qualcomm IPQ4019 SoC o taktowaniu 716MHz (nie jest to układ z hAP ac2). Procesor ma do dyspozycji 256MB pamięci RAM a rozmiar pamięci flash to 128MB.

W samym układzie procesora znajdują się karty bezprzewodowe 2,4GHz (2×2 MIMO) oraz 5GHz (2×2 MIMO), natomiast karta WLAN 4×4 to osobny układ Qualcomm QCA9984 SoC.


Jak to działa ?

Przy wykonywaniu testów urządzenie pracowało pod kontrolą systemu RouterOS w wersji 6.45.6 (stable).

Nie jest żadną nowością że i w tym przypadku MikroTik zastosował system RouterOS (licencja level 4). Jednak moich testów nie opierałem na wyczyszczeniu konfiguracji do zera ponieważ każdy kto zna ten system wie co można na nim zrobić więc klikanie wszystkiego od nowa po prostu nie miało by sensu. Wolałem się skupić nad tym co daje producent w opracowanej przez siebie domyślnej konfiguracji.

Urządzenie po wyjęciu z pudełka działa jako router. Na porcie ether1 działa dhcp-client natomiast ether2 to już sieć lokalna z dobrze znaną adresacją 192.168.88.0/24. Konfiguracja obejmuje oczywiście wszystkie standardowe elementy tj. firewall, NAT, DHCP server, itp.

Jeśli chodzi o sieć bezprzewodową to sytuacja trochę się komplikuje. Na urządzeniu domyślnie wstaje kontroler CAPsMAN który zarządza kartami bezprzewodowymi zintegrowanymi z procesorem (czyli 2×2). Rozgłaszane są zatem 2 sieci bezprzewodowe 2,4Ghz i 5GHz (o 2 różnych SSID). Sieci te są niestety otwarte i żeby je zabezpieczyć wymagana jest podstawowa znajomość CAPsMAN’a ponieważ trzeba utworzyć odpowiednie reguły i właściwie je przypisać do konfiguracji.

Dodatkowa karta WLAN 4×4 jest przewidziana to łączenia ze sobą urządzeń. Proces podłączania drugiego urządzenia Audience zaczynamy od kilkukrotnego naciśnięcia przycisku SYNC na kontrolerze (do spowoduje zmianę koloru diody) a następnie na uruchomieniu „repeater’a” z wciśniętym klawiszem SYNC (dodam że cały proces parowania jest dobrze opisany w załączonej instrukcji). Powyższym działaniem uruchomiliśmy tak naprawdę opcję łączenia przez WPS z kontrolerem (a dokładnie z jego kartą 4×4) i przyłączyliśmy do tej sieci klienta. Podłączony w ten sposób repeater rozgłasza te same sieci do kontroler (konfigurowane przez CAPsMAN) a jego porty ethernet również są dodane do powstałej sieci lokalnej (jeden bridge).

Export domyślnej konfiguracji wygląda następująco: kontroler, repeater.


Testy wydajnościowe

Testy wydajnościowe sieci WLAN przeprowadziłem na telefonie Huawei P30 Pro z systemem Android 9 (z nakładką EMUI 9.1.0).

Test sieci 2,4 GHz:

  • Przy samym urządzeniu – 133/169 Mbps (uzyskując prędkość spięcia 300 Mbps).
  • W pokoju obok (1 ściana) – 87,3/111 Mbps.
  • Będąc podłączonym do drugiego urządzenia Audience 3 ściany dalej – 104/136 Mbps.

Test sieci 5 GHz:

  • Przy samym urządzeniu – 327/300 Mbps (uzyskując prędkość spięcia 866 Mbps).
  • W pokoju obok (1 ściana) – 209/215 Mbps.
  • Będąc podłączonym do drugiego urządzenia Audience (3 ściany dalej) – 144/141 Mbps.

Test był wykonywany w środowisku bardzo „zanieczyszczonym” dużą ilością innych sieci Wi-Fi.


Podsumowanie

MikroTik Audience jest urządzeniem dopracowanym pod względem wizualnym jak i technicznym. Myślę że sprawdzi się także jako pojedyńcze urządzenie pełniące rolę domowego routera z dobrym Wi-Fi. Natomiast trzeba mieć świadomość że obsługa urządzenia wymaga wiedzy na temat systemu RouterOS tak więc użytkownik „nie techniczny” będzie mieć problem aby dobrze je skonfigurować.

Zalety:

  • Ładny wygląd
  • Wysoka wydajność sieci Wi-Fi
  • Zastosowane podzespoły swoją wydajnością pozwolą też na uruchomienie bardziej zaawansowanych funkcjonalności (np. server VPN, bardziej rozbudowany firewall).

Wady:

  • Domyślnie utworzona sieć Wi-Fi nie jest zabezpieczona.
  • Wymagana znajomość systemu CAPsMAN (nie jest to wada ale uważam że warto to wiedzieć aby mieć świadomość przy wyborze tego urządzenia).

Bardzo dziękuję sklepowi wisp.pl za wypożyczenie sprzętu na testy.