Nie tak dawno temu MikroTik wprowadził do swojej oferty model hAP ac² który okazał się dużym sukcesem. W małym (i dobrze wyglądającym) urządzeniu producent ukrył dobre podzespoły które były dostępne w dobrej cenie. Jak wiadomo czas mija i światło dziennie ujrzał hAP ac³. Zapraszam więc do jego recenzji.
Wygląd i opakowanie
MikroTik hAP ac³ dostajemy w klasycznym dla tego vendora opakowaniu. W skład zestawu wchodzą:
- Urządzenie MikroTik hAP ac³ LTE6 kit
- Zasilacz (24V 1200mA)
- Plastikową podkładkę umożliwiającą również montaż ścienny
- Śrubki z kołkami rozporowymi
- Instrukcję
Urządzenie posiada ażurową obudowę z czarnego plastiku która podobnie jak w hAP ac² lubi zbierać odciski palców. Z tyłu urządzenia znajdziemy po kolei:
- Gniazdo zasilające
- Przycisk Reset
- 5 portów Gigabit Ethernet
- Pełny port USB 2.0
- Slot Micro SIM
- Przycisk Mode
- Wysuwaną naklejkę z danymi urządzenia
Na przodzie urządzenia znajdziemy diodę sygnalizacji LAN oraz 5 diod które fabrycznie pokazują siłę sygnału sieci LTE natomiast ich przeznaczenie możemy programowo zmienić w RouterOS (więcej info TUTAJ).
Specyfikacja techniczna
Budowa wewnętrzna urządzenia to:
- Procesor: IPQ-4019 (ARM) – 4 rdzenie 716 MHz (nie mylić z IPQ-4018 z hAP ac²)
- Pamięć RAM: 256MB
- Pamięć Flash: 16MB
- Licencja RouterOS: level 4
Porty LAN nie są podłączone z procesorem bezpośrednio, transmisja realizowana jest przez switch-chip QCA8327 który podłączony jest do procesora linią o przepustowości 2Gb/s.

Testy wydajnościowe
Testowane urządzenie pracowało po kontrolą systemu RouterOS w wersji 6.46.6 (stable).
Przepustowość
Wydajność urządzenia pod kątem obsługi ruchu jest na prawdę bardzo dobra. Podczas poniższego testu router był skonfigurowany jako typowy domowy router LAN (m.in firewall + NAT). Bandwidth Test wykonywany do maszyny w EPIX osiągnął ponad 800Mbps.

Należy pamiętać że podczas testu router sam musiał wygenerować ten ruch co również zabrało część zasobów procesora. Testy wykonywane przy bezstanowym firewall’u dawały wynik w granicach 950Mbps czyli de facto „zamykały” port Gigabitowy.
Test prędkości na komputerze w sieci LAN przy wykorzystaniu narzędzia Pro Speed Test dał maksymalnie wynik 850/930Mbps.
Wi-Fi
Testy sieci bezprzewodowej były wykonane w środowisku średnio zaśmieconym innymi sieciami Wi-Fi. Wyniki przestawię parami (dla 2,4GHz i 5GHz) w 4 lokalizacjach. Pomiary były wykonywane za pomocą Huawei P30 Pro (Google Android 10).
Konfiguracja 2,4GHz:
- Kanał: 3 (2422) wybrany automatycznie
- Szerokość kanału: 20/40MHz eC
- Szyfrowanie: WPA2-PSK AES
- Country: Poland
- TX Power: regulatory domain
Konfiguracja 5GHz:
- Kanał: 1 (5180) ustawiony statycznie
- Szerokość kanału: 20/40/80MHz Ceee
- Szyfrowanie: WPA2-PSK AES
- Country: Poland
- TX Power: regulatory domain
Test obok urządzenia:
Test pokój obok (ściana nośna):
Testy w pokoju nad routerem (strop):
Test w pokoju po przekątnej (strop + ściana nośna):
VPN
Zastosowanie hAP ac³ jako serwer VPN przetestowałem tworząc prostą konfigurację L2TP+IPSEC praktycznie identyczną jak opisałem TUTAJ. Wynik prędkości na komputerze klienckim z Windows 10 to około 100-120Mbps zarówno dla pobierania jak i wysyłania.
LTE
Do testu modułu LTE użyłem najzwyklejszego startera sieci Play. Testy wykonałem w centrum miasta Rybnik (woj. śląskie) około 1 w nocy oraz w centrum miasta Knurów około godziny 16.
Pomimo zabawy z przełączaniem pasm sieci LTE maksymalny wynik prędkości na komputerze w sieci LAN nie wykraczał ponad 40Mbps.
Jednak trzeba mieć na uwadze wiele czynników jakie składają się na osiągnięty rezultat testu. Dlatego tez uważam że tak na prawdę każdy musiałby wykonać test u siebie na miejscu gdzie będzie korzystał z Internetu.
Podsumowanie
O MikroTik hAP ac³ na pewno można powiedzieć że jest sprzętem dobrym pod względem wydajności jednocześnie oferującym całkiem przyzwoite działanie Wi-Fi. Na plus zasługuje też wygląd który pomimo że jest powiększona modyfikacją hAP ac² wygląda po prostu dobrze. Minusem na pewno jest wydajność LTE która możliwe że będzie poprawiana oprogramowaniem ale na teraz jest jak jest. Co do ceny (219 dolarów) myślę że każdy odpowie sobie sam.
Reasumując jest do dobry router do mieszkań i małych domów gdzie nie występuje duży problem z zasięgiem Wi-Fi. Zaspokoi również potrzeby małych firm które mogą wykorzystać moduł LTE jako backup swojego głównego łącza.
Plusy:
- Wysoka wydajność
- Dobry zasięg i wydajność sieci Wi-Fi
- Port USB
- Programowalne diody przednie
- Ładny i przemyślany wygląd
Minusy:
- LTE mogłoby być lepsze (ale tak jak pisałem wyżej „to zależy”)
- Port USB tylko w wersji 2.0
- Wysoka cena
Recenzja zrealizowana dzięki uprzejmości sklepu wisp.pl który wypożyczył sprzęt na testy.