Niech pierwszy rzuci kamieniem ten który ani razu nie odciął się od konfigurowanego sprzętu. Co prawda w RouterOS jest „Safe Mode” ale wszyscy wiemy jak to czasami bywa 🙂 w takich sytuacjach szkoda jest utracić wykonaną przez siebie konfigurację. Dlatego też MikroTik Woobm-USB który pozwala nam zalogować się awaryjnie do urządzenia wydaje się być prawdziwym „must have”. Zapraszam więc do jego krótkiej recenzji.


Jak to działa ?

Urządzenie Woobm-USB (Wireless out of band management USB stick) podłączamy do portu USB naszego MikroTik’a (najlepiej zrobić to gdy urządzenie już działa i ma załadowany system). Po kilku minutach rozpoczyna być rozgłaszana sieć bezprzewodowa Woobm (bez hasła).

Po podłączeniu się do niej otrzymujemy adres IP z puli 192.168.4.0/24 i wchodzimy przez przeglądarkę na adres 192.168.4.1 po otwarciu którego widzimy stosunkowo prostą stronę z kilkoma zakładkami.


W zakładce Home widzimy listę widocznych (za pośrednictwem MikroTik Neighbor) urządzeń.


Zakładce Terminal daje nam dostęp to urządzenia do którego jest włożony Woobm. Oczywiście nadal obowiązują nas dane do logowania do RouterOS bez których nie wejdziemy do urządzenia.

W RouterOS Woobm rejestruje się jako port konsolowy:


Zakładka Settings to głównie ustawienia bezprzewodowe Woobm gdzie możemy skonfigurować np. zabezpieczenia rozgłaszanej sieci Wi-Fi. Możemy też przełączyć urządzenie aby podłączyło się ono do sieci Wi-Fi. Jest to dobre rozwiązanie gdy chcemy np. na stałe umieści Woobm w jakimś MikroTik’u i podłączyć np. do istniejącej sieci Wi-Fi.


Ostatnia zakładka „Upgrade firmware” służy do aktualizacji Woobm – firmware możemy pobrać z poświęconej strony na WIKI.


Podsumowanie

MikroTik Woobm-USB to niedrogie ale przydatne urządzenie dla każdego kto ogólnie mówiąc pracuje z urządzeniami MikroTik. Z czystym sumieniem mogę go polecić 🙂


Sprzęt pochodzi z sklepu wisp.pl