UPnP czyli Universal Plug-and-Play to standard dzięki któremu w skrócie urządzenia podłączone do routera mogą same go „dokonfigurować”. Przez co urządzenie oferuje użytkownikowi większy komfort korzystania z niego.
Dobra tyle teorii , co prawda jest to standard który działa nie ma tutaj wątpliwości – 90% urządzeń ma go dobrze zaimplementowany. Jednak jest to potencjalna dziura w bezpieczeństwie ponieważ każde urządzenie może poprosić router o przekierowanie dowolnych portów. Więc najlepiej włączać ją wtedy gdy jej potrzebujemy określając interfejsy gdzie może działać (o tym za chwilę) oraz wyłączać gdy nie jest już potrzebna.
Artykuł został przygotowany przy użyciu systemu RouterOS w wersji 6.42.7 (current).
Konfiguracja UPnP w routerze MikroTik
Na początku musimy rozróżnić dwa typy interfejsów UPnP:
- Internal – jest to interfejs LAN (urządzenia do niego wpięte mogą poprosić o dynamiczne przekierowanie portu).
- .External – jest to interfejs WAN (z którego połączenia będą przekazywane do sieci LAN – taki interfejs powinien być tylko jeden).
Konfigurację zaczynamy w menu IP->UPnP. W oknie mamy do dyspozycji następujące funkcje:
- Enabled – włącza lub wyłącza funkcjonalność UPnP w systemie.
- Allow disable external interface – włączenie tej opcji powoduje że urządzenie w sieci lokalnej korzystające z UPnP może zarządzać wyłączenia interfejsu WAN (external). Co prawda jest to opcja dyktowana wprost przez standard UPnP. Jednak jeśli nie mamy sensownych powodów aby ona działała warto ją wyłączyć.
- Show dummy rule – włącza obsługę urządzeń które mają niepełną lub niepoprawną implementację UPnP.
Po włączeniu UPnP musimy zdefiniować interfejsy które będą w niej wykorzystywane. W tym celu klikamy w Interfaces i dodajemy nowy interfejs.
Wybieramy port oraz określamy jego role (wewnętrzny lub zewnętrzny). Jeżeli port external (WAN) ma więcej niż 1 adres IP wówczas przy jego dodawaniu wpisujemy adres którego będziemy używać przy UPnP (będzie to adres którym wychodzimy do Internetu).