WiFi Wave2 czyli nowa jakość sieci bezprzewodowych w urządzeniach MikroTik

Zapewne każda osoba pracująca na co dzień z urządzeniami Łotewskiego producenta już wie że jakiś czas temu miała miejsce premiera systemu MikroTik RouterOS w wyczekiwanej wersji 7. Nowy system niesie za sobą wiele zmian natomiast dzisiaj chciałbym poruszyć temat nowej paczki dodatkowej do obsługi sieci bezprzewodowej czyli Wave2.


Co to jest Wave2?

802.11ac Wave2 to tak na prawdę dalszy etap rozwoju standardu 802.11ac którego głównym atutem jest obsługa technologii MU-MIMO która umożliwia transmisję przez wiele urządzeń jednocześnie znacznie zwiększając tym wydajność sieci bezprzewodowej.

Dodatkowo w RouterOS w ramach paczki WifiWave2 otrzymujemy też m.in nowsze sterowniki do kart bezprzewodowych, wsparcie do WPA3 oraz przede wszystkim nowy interfejs konfiguracyjny.


Artykuł został wykonany przy użyciu urządzenia MikroTik hAP ac3 działającego pod kontrolą systemu RouterOS w wersji 7.1.1 (stable).

Jak to uruchomić?

Na początku musimy ustalić dwa fakty które są aktualne na dzień publikacji tego artykułu (data na górze).

Pierwszy to fakt że pakiet WifiWave2 jest aktualnie kompatybilny tylko i tymi 4(3,5) urządzeniami:

Drugi to fakt że paczka WifiWave2 aktualnie nie działa w trybie CAPsMAN.


Trzeba mieć świadomość że pakiet WifiWave2 to zupełnie coś nowego niż obecne opcje konfiguracji. Konfiguracja wykonywana w RouterOS v6/v7(bez WifiWave2) nie jest kompatybilna z paczką WifiWave2 dlatego też przed instalacją paczki najlepiej jest wyczyścić konfigurację sieci bezprzewodowej. Mam tutaj na myśli dosłownie wszystko co zostało skonfigurowane.

Wyczyszczenie konfiguracji fizycznych interfejsów bezprzewodowych (których nie da się usunąć) można wykonać poniższą komendą:

[mikrotikon@hAP_ac3] > /interface/wireless/reset-configuration (numer interfejsu)

Można to też wykonać w winbox. Należy pamiętać aby wykonać taką operację dla każdego z interfejsów.

Konfiguracja po wyczyszczeniu dla całej gałęzi wireless powinna wyglądać tak (lub prawie tak):

[mikrotikon@hAP_ac3] > /interface/wireless/export
/interface wireless
set [ find default-name=wlan1 ] ssid=MikroTik
set [ find default-name=wlan2 ] ssid=MikroTik
/interface wireless security-profiles
set [ find default=yes ] supplicant-identity=MikroTik

Następnie wchodzimy na stronę MikroTik’a do zakładki software i dla danej architektury procesora pobieramy archiwum „Extra packages”. Wewnątrz archiwum będzie m.in plik WifiWave2, którzy wrzucamy do Files w MikroTik’u. Następnie wykonujemy reboot urządzenia.

Po załadowaniu systemu mamy dostęp do menu wireless w nowej wersji.

Konfiguracja w mojej opinii jest prostsza niż dotychczasowo, będąc bardziej podobna do konfiguracji kontrolera capsman (tworzymy elementy łącząc je potem w konfigurację którą podpinamy do danego interfejsu). Podczas konfiguracji zauważyłem że ograniczone zostały opcje łączenia standardów np. nie ma opcji sieci 5GHz obsługującej jednocześnie standard N i AC. Nie ma również możliwości separacji klientów podłączonych do jednego interfejsu (parament forwarding). Mam nadzieje że zostanie to z czasem dodane.


Testy wydajności

Testy prędkości wykonałem w budynku biurowym z bardzo dużą ilością innych sieci wifi oraz różnego rodzaju hydrantów, traków kablowych czy ścianek działowych. Budynek jest również dość stary co przekłada się na trudne (w mojej opinii bardzo trudne) środowisko do działania Wi-Fi.

Plan budynku:


Wyniki testów (wartości w Mbps pobieranie/wysyłanie):

PunktySieć 2,4GHz (bez Wave2) Sieć 5GHz (bez Wave2) Sieć 2,4GHz (z Wave2) Sieć 5GHz (z Wave2)
185 / 107264 / 491117 / 144481 / 554
240 / 7367 / 11063 / 5695 / 106
311 / 1714 / 3317 / 2140 / 48
42 / 31 / 311 / 1910 / 20

Podsumowanie

Jak widać z powyższych wyników Wave2 stanowczo podnosi wydajność sieci bezprzewodowych dodając też sporo nowości. Oczywiście paczka wymaga jeszcze trochę pracy aby móc godnie zastąpić wcześniejszy model konfiguracyjny ale i tak zapowiada się obiecująco 🙂


Artykuł zrealizowany dzięki uprzejmości sklepu wisp.pl który wypożyczył sprzęt na testy.